Принцип дії

Використання ультрафіолетового бактерицидного випромінювача є дієвим профілактичним санітарно-протиепідемічним засобом, спрямованим на пригнічення життєдіяльності мікроорганізмів у повітряному середовищі й на поверхнях. Він входить до числа засобів, що забезпечують зниження рівня поширення інфекційних захворювань і доповнює обов'язкове дотримання діючих санітарних норм і правил з облаштування та утримання приміщень.

Антимікробна дія УФ-випромінювання кварцової лампи, що є частиною спектру електромагнітних хвиль (довжина хвилі 205-315 нм) оптичного діапазону, проявляється в деструктивно-модифікуючих фотохімічних ураженнях ДНК у клітинному ядрі мікроорганізмів, що призводить до загибелі мікробної клітини в першому або наступному поколіннях.

Фототерапія ультрафіолетовими Б-променями (БУФ)

Фототерапія — це використання неіонізуючого електромагнітного випромінювання для лікування шкірних захворювань. Для БУФ-фототерапії підходить середня частина ультрафіолетового спектру з довжиною хвилі 280-315 нм. Хоча греки вперше вдалися до сонячного світла як лікувального засобу ще 3 тис. років тому, сучасна фототерапія бере початок у 1923 р., коли для лікування псоріазу стали застосовувати ртутно-кварцові лампи.

Ультрафіолетове випромінювання - несе найбільш високу енергію. За своєю хімічною активністю воно значно перевершує всі інші ділянки світлового спектру. Разом з тим ультрафіолетові промені мають найменшу глибину проникнення в тканини - всього до 1 мм. Тому їх прямий вплив обмежений поверхневими шарами опромінюваних ділянок шкіри і слизових оболонок. Найбільш чутлива до ультрафіолетових променів (фото чутливість) шкіра поверхні тулуба, найменш - шкіра кінцівок. Так, фото чутливість шкіри тилу кистей і стоп в 4 рази нижче, ніж шкіри живота і поперекової області. Шкіра долонь і підошов найменш чутлива. Чутливість до ультрафіолетових променів підвищена у дітей, особливо в ранньому віці.

Ультрафіолетове опромінення підвищує активність захисних механізмів, надає десенсибілізуючу дію, нормалізує процеси згортання крові, покращує показники ліпідного (жирового) обміну. Під впливом ультрафіолетових променів поліпшуються функції зовнішнього дихання, збільшується активність кори надниркових залоз, посилюється постачання міокарда киснем, підвищується його скорочувальна здатність.

Застосування ультрафіолетових променів в лікувальних цілях при добре підібраній індивідуальній дозі і чіткому контролі дає високий терапевтичний ефект при багатьох захворюваннях. Він складається із знеболюючої, протизапальної, десенсибілізуючої, імуностимулюючої, загальнозміцнюючої дії. Їх використання сприяє епітелізації поверхні рани, а також регенерації нервової та кісткової тканини.

Показаннями до використання ультрафіолетового випромінювання є гострі і хронічні захворювання суглобів, органів дихання, жіночих статевих органів, шкіри, периферичної нервової системи, рани (місцеве опромінення), а також також компенсація ультрафіолетової недостатності з метою підвищення опору організму різним інфекціям, загартовування, профілактики рахіту, при туберкульозному ураженні кісток.

Протипоказання - пухлини, гострі запальні процеси і хронічні запальні процеси у стадії загострення, кровотечі, гіпертонічна хвороба III стадії, недостатність кровообігу II-III стадії, активні форми туберкульозу та ін.

Механізм дії


 • нервово-рефлекторний: промениста енергія як подразник діє через шкіру з її потужним рецепторним апаратом на центральну нервову систему, а також через неї на всі органи і тканини організму людини
 • частина поглинутої променевої енергії перетворюється в теплоту, під її впливом у тканинах відбувається прискорення фізико-хімічних процесів, що позначається на підвищенні тканинного і загального обміну
 • фотоелектричний ефект - відщепленні при цьому електрони і позитивно заряджені іони, що з'явилися тягнуть за собою зміни "іонної кон'юнктури " в клітинах і тканинах, а отже і зміну електричних властивостей колоїдів; в результаті цього збільшується проникність клітинних мембран і збільшується обмін між клітиною і навколишнім середовищем
 • виникнення вторинного електромагнітного випромінювання в тканинах
 • бактерицидна дія світла, що залежить від спектрального складу, інтенсивності випромінювання; бактерицидна дія складається із безпосередньої дії променистої енергії на бактерії і підвищення реактивності організму (утворення БАР, підвищення імунологічних властивостей крові)
 • пряме руйнування токсинів: дифтерійного та стовбнячного
 • під впливом ультрафіолетового випромінювання з'являється пігментація шкіри, що підвищує стійкість шкіри до повторних опромінень
 • зміна фізико-хімічних властивостей шкіри (зниження рН за рахунок зниження рівня катіонів та підвищення рівня аніонів)

Ультрафіолетові промені — єдине джерело вітаміну D, який відповідає за міцність зубів та кісток. Нестача вітаміну D призводить до рахіту. Ультрафіолетові промені надають благотворну дію на людей з шкірними захворюваннями, такими як псоріаз, вугрі, грибкові ураження шкіри. Геліотерапія рекомендується і при захворюваннях органів дихання - бронхітах, ринітах, аденоїдах.

Ультрафіолетовий вплив має позитивний психологічний ефект. Наукою доведено, що це результат хімічних процесів, які протікають в організмі. У погану погоду, взимку наступає світлове і ультрафіолетове голодування через брак ендорфіну — речовини, що утворюється під впливом світла і сигналізує мозку, що в організмі все в порядку.

Ультрафіолетове випромінення має активну і різнобічну біологічну дію на організм. Проникаючи в тканини на глибину 0,5-1 мм, промені приводять до активізації біохімічних процесів.

Специфічною біологічною дією ультрафіолетового випромінювання є утворення ендогенного вітаміну В. Важливою властивістю УФ-променів є їх бактерицидна дія, в основі якої лежить безпосередній їх вплив на мікроорганізми.

УФ-промені застосовуються:


 • Для досягнення легкого лущення шкіри
 • для розсмоктування інфільтратів та ущільнень
 • з метою дезінфекції

Застосування ультрафіолетових променів в лікувальних цілях при добре підібраній індивідуальній дозі і чіткому контролі дає високий терапевтичний ефект при багатьох захворюваннях. Він складається із:

 • знеболюючого
 • протизапального
 • десенсибілізуючого
 • імуностимулюючого
 • загальнозміцнюючого впливу

Їх використання сприяє епітелізації поверхні рани, а також регенерації нервової та кісткової тканини.

Ультрафіолетове опромінення (місцеве або загальне) застосовують для компенсації ультрафіолетової недостатності, підвищення опору до різних інфекцій (наприклад, грипу), як знеболюючий і протизапальний засіб при захворюваннях суглобів, периферичної нервової (неврити, невралгії, радикуліти), м'язової (міозити), дихальної (бронхіти, плеврити) систем, при шкірних (грибок, екземи, псоріаз, дерматит), гінекологічних захворюваннях, порушеннях обміну речовин, деяких формах туберкульозу. У педіатрії цей вид світлолікування використовують для профілактики рахіту, гострих респіраторних захворювань, підвищення захисних сил організму. У межприступному періоді ревматизму, а також в поєднанні з протиревматичними медикаментозними засобами - і в гострій фазі захворювання.

Місцеве і загальне ультрафіолетове опромінення застосовується для:

 • компенсації ультрафіолетової недостатності
 • підвищення опору організму до різних інфекцій (наприклад, грипу)
 • лікування запальних захворювань (ангіна, риніт будь-якого походження, отит, алергічний нежить, фурункул слухового проходу і т. д.)
 • як болезаспокійливий і протизапальний засіб при захворюваннях суглобів, периферичної нервової (неврити, невралгії, радикуліти), м'язової (міозити), дихальної (бронхіти, плеврити) систем, при шкірних (грибок, екземи, псоріаз, дерматит), гінекологічних захворюваннях, порушеннях обміну речовин , деяких формах туберкульозу

У педіатрії даний вид світлолікування (світлотерапії) використовують для профілактики рахіту, гострих респіраторних захворювань, підвищення захисних сил організму.

Кварцування застосовується при лікуванні і профілактиці простудних захворювань (грип, нежить), для знищення вірусів у приміщеннях.

В якості болезаспокійливого і протизапального засобу використовується при захворюваннях шкіри, суглобів, периферичної нервової, м'язової системи. Піднімає імунітет, сприяє виробленню вітаміну D, компенсує нестачу сонячного світла в осінньо-зимовий період.

Опромінення кварцовою лампою добре діє на обмін речовин, на кровообіг, посилює опір організму різним захворюванням та інфекціям. За допомогою сеансів кварцу можна боротися з деякими незаразними шкірними захворюваннями.